Следвайте Гласове в ТелеграмМащабните ремонтни дейности по възстановяване на оригиналния вид

...
Следвайте Гласове в ТелеграмМащабните ремонтни дейности по възстановяване на оригиналния вид
Коментари Харесай

Централни хали в София отвориха врати, след 40 г. заработи и емблематичният часовник

Следвайте " Гласове " в Телеграм

Мащабните ремонтни действия по възобновяване на истинския тип и функционалности на най-стария затрупан пазар у нас завършиха и от през днешния ден Централните хали в София са отворени за гости. 

Реставрираният затрупан пазар ще работи за клиенти от 7 до 23 часа всеки ден. На разположение за тях ще бъдат близо 15 000 артикули, множеството от които от български снабдители и производители. Общо над 170 са българските снабдители на месо, риба, млечни храни, самун и плодове и зеленчуци, които ще показват стоката си под покрива на Централни хали.

 

На равнище " партер " в постройката, новият притежател - " Кауфланд ", благодарение на експертите от Регионалния исторически музей в София, е социализирал археологическото завещание от Древна Сердика. До разкритите още през 2000 година остатъци от защитната стена на Улпия Сердика и римска баня е обособена зона за история и просвета, до която всеки искащ може да се допре - гратис и без да е обвързано с покупка от комерсиалната зона.

Фокусът на културните прояви на това място ще бъдат културното завещание, изявите на млади и изгряващи актьори, кулинарната просвета и детската сцена.

 

" Идеята е да организираме културен календар и дейна културна активност в пространството към археологическите разкопки на равнище минус 1, където е същинското духовно сърце на централните хали. Нашата съществена цел е с отварянето на постройката, от началото на юни, да се развие открита сцена за просвета и изкуства, и просветителни планове ", сподели преди дни Кремена Георгиева, управител " Корпоративни връзки и обществена отговорност " в " Кауфланд " България.

В сутерена се намира и най-голямата у нас детска книжарница - с повърхност 500 квадратни метра. 

След близо 40 години пауза часовникът в кулата над входа на Централни хали още веднъж ще работи. Той ще свети, когато е мрачно и ще издава два разнообразни звукови сигнала - един на всеки четвърт час и различен - на всеки кръговиден час, заяви членът на управителния съвет на " Кауфланд България " Петя Владимирова.

 

По време на реставрацията е открит истинският часовников механизъм, който е бил инсталиран още през 1915 година, той е измит и реновиран и сега е изложен на второто равнище на магазина.

Близо 60 непоказвани до момента фотографии на Централни хали също са открити благодарение на Регионалния исторически музей в София и Държавна организация " Архиви ", те също са изложени в магазина.

Общата стойност на инвестицията надвишава 50 млн. лева, а планът за вдъхването на нов живот на емблематичната постройка е съгласуван с рекомендациите на Националния институт за недвижимо културно завещание и Министерството на културата, показаха от компанията, реновирала мястото. 

 

Централните хали са проектирани от арх. Наум Торбов, един от най-изявените представители на романтизма в архитектурата. Сградата е издигната в интервала 1909-1911 година Обединява два архитектурни стила -сецесион и неовизантика, известни при започване на 20-и век. Проектът на арх. Торбов се характеризира с изключителна симетричност с наблягане на главните оси на постройката. В орнаментите по фасадата са употребявани настоящите за времето материали - гранитен цокъл, обшивка от варовик и керамика.

 

Инфо: dnes.dir.bg

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР